Jmenuji se Aneta Lišková a pracuji jako optometristka v oční Optice Anděl. Ráda sportuji, a proto ráda využívám možnost odložit brýle a nasadit kontaktní čočky. V brýlích nosím zhruba -3,25 dioptrií. Pro ty, co si nedokáží představit, vidím ostře zhruba na 40 cm a dál už jenom rozmazaněji a rozmazaněji.
Vždycky mě lákalo vyzkoušet down hill (sjezdy na kole po mírně exponovaném chodníku) a jednoho letního dne přišel den D v pedálech. Ráno jsem si nasadila jako obvykle jednodenní kontaktní čočky, které ráno nasadíte a večer vyhodíte. A teď si zkuste představit, že jedete lanovkou na kopec, který za chvíli máte poprvé sjíždět. Pod vámi ubíhají lávky, skoky, klopenky a vůbec terén, který nechcete jít pomalu pěšky natož sjíždět na kole. Škrábaly mě oči a měla jsem nepříjemný pocit suchých očí.
A v tu CHVÍLI jsem si promnula oko a co nevidím? Vidím, že nevidím, protože má kontaktní čočka mi zůstala na ruce. Stav zoufalství se každou vteřinou prohluboval a představa, že budu muset jet bez kontaktní čočky ve mně vyvolávala závratě. Nějakým záhadným způsobem jsem ji dostala nazpět do oka, ale jako odborník můžu říct, že to rozhodně nebylo podle všech zásad, které se mají dodržovat při manipulaci s kontaktní čočkou.
Nosit kontaktní čočky na sport je naprosto vynikající. Nemusíte se bát, že vám spadnou brýle, že si vaše brýle poškodíte, a hlavně přes všechny sluneční brýle vidíte ostře a to je super. Je to komfort, který si chci dopřát a nehodlám se ho vzdát!
Ta krásná měkká kontaktní čočka, co mi může zajistit ostrý zrak při všech šílenostech, co mě napadnou, potřebuje hydrataci, aby zůstala pořád krásně měkká a pohodlná. Jenomže, co se stane, když vyndáte kontaktní čočku z roztoku a dáte si jí do oka?
Kontaktní čočky to dělají jednoduše: zkrátka si vezmou svůj drink z našich slz. A když jich máte málo i za normálních okolností jako já, projevy suchého oka se ještě zhorší! Jak nejlíp si zajistit “kvalitní pocit suchých očí” s kontaktními čočkami nebo i bez?
Stačí dlouhodobá práce na PC, kdy se snižuje frekvence mrkání a být v přetopené nebo klimatizované místnosti A JE TO!
Sedí tento popis přesně na vás? Tak právě vám doporučuji začít používat umělé slzy, které vám hodně uleví. Pokud si nejste jistí, můžete si vyplnit dotazník, který je zaměřený na diagnostiku suchého oka (najdete ho na konci tohoto článku).
V první řadě zhodnoťte váš stav: máte jenom občas pocit suchých očí, nebo zda je to častější? Kapičky můžete mít otevřené pouze po určitou dobu. Pokud chcete kapat jednou za týden, nepořizujte si kapičky, které můžete mít otevřené třeba jenom tři měsíce. Raději zvolte variantu, kdy je můžete mít otevřené šest měsíců.
Určitě doporučuji napsat si na lahvičku, kdy jste je otevřeli, protože za půl roku si to pamatovat nebudete. Vyvarujte se i podezřele levným kapičkám. Většinou jsou založené na vodní bázi a dlouhodobý užitek z nich pravděpodobně mít nebudete.
Pokud můžete, vybírejte kapičky bez konzervačních látek. Tyto kapky pak můžete používat v podstatě dle potřeby klidně i pětkrát denně.
Kapat do očí doporučuji spíše preventivně, než když už vás oči nesnesitelně řežou oči.
A to nejdůležitější? Pokud jste nositeli kontaktních čoček, vždy se zeptejte, zda se mohou kapky používat, pokud máte nasazené čočky.
Výrazem suché oko (dry eye) míníme obecně stav oka, kdy kvalita a kvantita slzného filmu není dostatečná. Poruchy slzného filmu mohou zapříčinit mnohá onemocnění oka nebo zhoršit stav již existujícího onemocnění. Syndrom suchého oka způsobuje také značné problémy pro nošení kontaktních čoček a bývá nejčastějším důvodem k přerušení nošení.
Příčinou syndromu suchého oka může být porucha jedné ze složek slzného filmu (např. nedostatek vodné složky, nekvalitní lipidová vrstva), porucha postavení víček (např. nedostatečné dovírání oční štěrbiny), užívání některých léků (např. hormonální léčba, antidepresiva). Při práci na počítači nebo sledování televize dochází ke snížení frekvence mrkání, což může zhoršit projevy suchého oka.
Slzný film je třívrstvá struktura na povrchu oka. Skládá se z vrstvy mukózní (hlenové), vodné a lipidové (tukové). Mukózní vrstva zajišťuje rovnoměrné rozprostření po povrchu oka, vodná vrstva hydratuje povrch oka a lipidová vrstva zabraňuje odpařování vodné složky slzného filmu.
Slzný film dodává živiny rohovce, chrání oko před drobnými nečistotami, vytváří opticky hladký povrch a zároveň zvlhčuje povrch oka. Poruchy slzného filmu vedou k problémům se suchým okem, což ovlivňuje také pohodlí při nošení kontaktních čoček.
K očním kapkám jsme natočily i video – podívat se na něj můžete tady >>>
ANO – 2 / NE – 0 / NEVÍM – 0
BOLESTIVOST – 1 / ŠKRÁBÁNÍ – 2 / SUCHOST – 3 / POCIT PÍSKU – 4 / PÁLENÍ – 5
NIKDY – 0 / NĚKDY – 1 / ČASTO – 3 / POŘÁD – 6
ANO – 2 / NE – 0 / NĚKDY – 1
NEPŘÍSLUŠNÉ – 0 / ANO – 2 / NE – 0 / NĚKDY – 1
ANO – 2 / NE – 0 / NEVÍM – 0
NIKDY – 0 / NĚKDY – 1 / ČASTO – 2 / STÁLE – 4
ANO – 2 / NE – 0 / NEVÍM – 0
ANO – 2 / NE – 0 / NĚKDY – 1
ANO – 2 / NE – 0 / NĚKDY – 1