DĚTSKÉ KONTAKTNÍ ČOČKY
U většiny dětských očních vad se dají kontaktní čočky velmi dobře použít, jen je třeba přihlédnout ke zralosti dítěte – zda je dítě schopné se o čočky starat, správně je používat apod.
Aplikace a používání kontaktních čoček u dětí
V naší oční Optice Anděl aplikujeme kontaktní čočky pod dozorem lékařky MUDr. Svatavy Háčikové – specialistky na aplikaci kontaktních čoček pro děti.
Ideální věk určený pro aplikaci kontaktních čoček nelze definovat, nošení kontaktních čoček jím totiž není nikterak omezeno.
O nasazování kontaktních čoček předškolákům a malým školákům se obvykle starají rodiče. Šikovné pětileté dítě je schopné si čočku nasadit i vyjmout.
U takto malých dětí volíme nejčastěji čočky jednodenní – odpadá totiž péče o čočky, ty se po použití jednoduše vyhodí. Čočky objednáváme většinou do firmy Johnson&Johnson a Coopervision.
Jsou kontaktní čočky vhodné pro děti?
První nácvik aplikace kontaktních čoček
Na první návštěvu se dostaví rodiče i dítě. Oční lékařka provede vyšetření a zkonzultuje s vámi nejlepší variantu kontaktních čoček.
Vyšetření i s nácvikem aplikace kontaktních čoček trvá 60–90 minut.
Při první návštěvě si odnášíte jeden pár kontaktních čoček a malý roztok. Po týdnu přijdete s dítětem na kontrolu, aby lékařka zjistila, jak kontaktní čočky sedí na očích a zda jsou pohodlné.
Následná péče
U dětí je nutné sledovat zdravý vývoj zraku. Během roku doporučujeme chodit na kontroly zraku k očnímu lékaři.
Potřebujete další informace?
Přečtěte si článek Mýty vs. fakta o kontaktních čočkách a náš článek Děti a kontaktní čočky – je to vaše rozhodnutí.
Typy kontaktních čoček pro děti
Pro děti doporučujeme tyto dvě varianty:
- Jednodenní kontaktní čočkyČočky se po celodenním nošení vyhodí a ráno se nasadí nový pár.
- 14denní kontaktní čočky s plánovanou výměnouČočky, které můžete opakovaně používat a uschovávat. Nevyhazují se. Na konci každého dne se čočka vyjme, vyčistí a uchová se v pouzdru s roztokem na kontaktní čočky.
Jaké oční vady se dají čočkami korigovat?
- Myopie – krátkozrakostPokud je dítě krátkozraké, bude mít potíže vidět objekty v dálce. Jeho zrak je ostrý na blízko. Může ho to ovlivnit ve škole, v tělocvičně, při sportu nebo hraní. Koriguje se minusovými dioptriemi, např. -1,0.
- Hypermetropie – dalekozrakostPokud je dítě dalekozraké, vidí objekty ostře na dálku, ale je pro něj obtížné nebo nemožné zaostřit zrak na blízko. V závažných případech je trvalým problémem zaostření na objekty na všechny vzdálenosti. Hyperopie (dalekozrakost) může omezovat při každodenních činnostech jako je čtení, psaní a hraní. Koriguje se plusovými dioptriemi např. +4,0.
- AstigmatismusPokud má dítě astigmatismus, bude mít rozmazané nebo narušené vidění na všechny vzdálenosti, dle rozsahu astigmatismu. Muže být kombinací krátkozrakosti nebo dalekozrakosti. Zápis těchto dioptrií vypadá asi takto: +2,0 -1,0 osa 100.