Dioptrické brýle

Jak dlouho trvá výroba nových brýlí?

Zhotovení brýlí trvá většinou 1 týden až 14 dnů, záleží na typu brýlových skel.

Jakou na brýle poskytujete záruku?

Na brýle a brýlové čočky se poskytuje dvouletá záruka, na práci je záruka 3 měsíce.

Uvažuji o pořízení multifokálních brýlí. Mám zároveň obavu, zda si na ně zvyknu.

Každému zákazníkovi, který si u nás pořizuje multifokální skla, zrak přeměříme a také probereme, na co bude multifokály používat. Velkou výhodu přináší firma Essilor: garantuje výměnu, a pokud si zákazník na multifokální skla nezvykne, vymění mu skla za jiná, ve stejné ceně a kvalitě.

Může se nošením brýlí zrak dále zhoršovat?

Zhoršení zraku nošením brýlí nevzniká.

Od jaké firmy máte brýlová skla?

Brýlová skla bereme převážně od firmy Essilor, popř. ladíme dle potřeb zákazníka i skla od jiných firem. V zastoupení máme také firmy Zeiss, Hoya a Čivice.

Jsou lepší brýle s čočkami ze skla, nebo z plastu?

V dnešní době se objednávají převážně plastová brýlová skla, tvrzená s antireflexní vrstvou. Výhodou plastu je jeho lehkost i to, že v materiálu je ochrana UV filtru.

Co je to antireflex? K čemu je vhodná antireflexní vrstva?

Antireflexní vrstva zvyšuje propustnost světla a tím pomáhá k jasnějšímu vidění. Její nedílnou součástí je také tvrzení proti poškrábání skel. Dobrá antireflexní vrtstva má olejofobní úpravu, která minimalizuje znečištění.

Co je vysokoindexní brýlová čočka?

Vysokoindexní skla jsou určena pro zákazníky, kteří mají vyšší dioptrie. Výsledkem je, že i vyšší dioptrie má stejnou tloušťku jako běžná, a tak je zachována estetika i lehkost.

Zabarví se mi samozabarvovací skla i v autě?

Samozabarvovací skla fungují na principu UV záření a jsou dvojího typu. Pouze jedna jsou vhodná a schválená do motorového vozidla. Běžná samozoabarvovací skla se zabarví autě velmi málo.

Mám od lékaře předpis na brýle, můžu u vás uplatnit slevu?

V současné době proplácí pojišťovna předpisy pouze dětem, dospělým jen ve výjimečných případech.

Jsou dioptrické brýle ze supermarketu špatné?

Hotové brýle ze supermarketu by měly sloužit k rychlému použití, jako první pomoc, ne na stálé nošení. Je to pouze výlisek plastových skel, který nezohledňuje vaši zornicovou vzdálenost ani dioptrie. To může vést k únavě nebo bolestem hlavy.

Často se mi zamlžují brýle, poradíte mi, co s tím mohu dělat?

Brýle se většinou zamlžují, když se mění teplota a vy přecházíte ze zimy do tepla. V naší optice máme spreje a hadříky proti zamlžování.

Mohou se brýlové čočky rozbít?

Přestože jsou brýlové čočky plastové, mohou se rozbít. Nerozbitné jsou pouze plastové polykarbonátové brýlové čočky. Ty kvůli bezpečnosti většinou doporučujeme dětem.

Jak mám správně čistit brýle?

Brýle nejlépe vyčistíte tak, že je vložíte pod tekoucí vodu a umyjete mýdlem nebo jarem a pak je ještě dotřete mikrovláknem. V optice čistíme brýle ultrazvukem, který uvolňuje nečistoty i z obrub, ale prodávají se také domácí ultrazvukové čističky.

Kontaktní čočky

Jaký je postup při pořízení kontaktních čoček? Dosud jsem je nepoužíval.

Když se objednáte k nám do oční optiky, je potřeba počítat tak s hodinou času. Vyšetříme vám aktuální dioptrie a změříme zakřivení rohovky. Popovídáme si o tom, na co se budou kontatktní čočky používat a vybereme společně typ, který je pro vás nejvhodnější. Potom následuje nácvik a nasazení kontaktních čoček a následná kontrola.

Proč se často uvádí, že se musí do optiky na aplikaci, když čočky lze koupit na internetu?

Při špatném výběru typu čočky si můžete poškodit rohovku nebo zanést do oka zánět. To pro vás může mít do budoucna fatální následky.

Mohu střídat kontaktní čočky a brýle?

Střídat kontaktní čočky a brýle vždy doporučujeme.

Kolik stojí kontaktní čočky?

Cena kontaktních čoček se odvíjí od jejich typu a frekvence nošení, cena je tedy individuální.

Pracuji celý den u počítače, mohu používat kontaktní čočky?

Samozřejmě můžete, jen je důležité hlídat, aby se vám oči nevysušovaly. Pak doporučujeme dokapávat umělé slzy.

Je možné mít kontaktní čočky nasazené přes noc?

Některé druhy kontaktních čoček to umožňují, ale my optometristé jsme klidnější, když si zákazník čočky na noc vyndá, pečlivě vyčistí a uchová v roztoku (nebo jednodenní variantu čoček večer vyhodí).

Jak prokážu používání kontaktních čoček při řízení v případě policejní kontroly?

Obtížně 🙂 ale každý uživatel kontaktních čoček by měl mít u sebe průkaz a typ.

Smím při nošení kontaktních čoček používat oční make-up?

Líčení při kontaktních čočkách je samozřejmně dovoleno, jen je potřeba dodržovat dvě zásady: Nejdříve si nasaďte kontaktní čočky a pak se si naneste stíny a make-up. Při odličování nejprve vyndejte čočky a pak se pečlivě odličte. Sledujete expiraci make-upu.

Jak je to s nošením kontaktních čoček, když jsem alergik?

Možné to je, ale záleží na tom, jaký druh alergie máte. V období alergií je dobré nosit brýle a jednodenní čočky, které se večer vyhodí. Další volbu je důležité konzultovat s oftalmologem.

Lze použít kontaktní čočky na plavání a do sauny?

Na plavání se kontaktní čočky použít dají, ale nejlépe jednodenní a pak hned vyhodit. Do sauny nedoporučujeme. Pozor na rybníky a přírodní vodní plochy, tam raději s brýlemi na plavání. Ty lze vyrobit i dioptrické.

Lze se s kontaktními čočkami potápět v moři?

Nejlepší kombinace jsou jednodenní kontaktní čočky a potápěčské brýle.

Které kontaktní čočky jsou nejlepší?

Kontatní čočky se dělí na jednodenní, 14denní, měsíční. Každý typ má svá specifika a každému také sedne jiný typ čoček.

Měření zraku

Je potřeba se na měření zraku objednat, nebo mohu rovnou přijít?

V naší oční optice je potřeba se objednat, máme hodně zákazníků a díky objednacím časům všem zaručujeme plnou péči.

Kdo vyšetření provádí a jak probíhá?

Dospělé zákazníky od 15 let vyštřují optometristé, kteří mají vysokoškolské vzdělání v tomto oboru. Pečlivě vás vyslechnou, změří dioptrie a vyberou tu nejlepší variantu dioptrických brýlí. Určitě vám doporučujeme i návštěvu očního lékaře, ta je vhodná jedenkrát za rok pro kontrolu očního pozadí a změření nitroočního tlaku.

Jak dlouho měření zraku trvá?

Většinou hodinu, optometristé vám změří dioptrie, barvocit a binokulární vidění.

Můžu poznat jakou mám oční vadu i bez návštěvy očního lékaře?

Oční vadu poznáme, ale nerozpoznáme nemoci očí. To musí lékař, proto doporučujeme prohlídku očního lékaře jedenkrát za rok.

Děti

Jste prý jedna z největších dětských optik v Praze, co všechno zahrnuje vaše nabídka?

Máme velký výběr dětských očních obrub, a to od obrub pro miminka až po obruby pro dospívající.

Jak zjistím, že by dítě mělo nosit brýle?

Děti chodí na pravidelné vyšetření k dětské obvodní lékařce, kde se zrak zkouší. Při očních chorobách v rodině by dítě mělo být sledováno od malička dětským oftalmologem. Někdy se vyšetřuje preventivně zrak ve školkách, na základě tohoto vyšetření pak může být doporučena návštěva očního lékaře.

Od kolika let mohou děti nosit brýle?

Dětem se zrak vyšetřuje hned jak se narodí. Někdy se miminka narodí s vrozenou oční vadou, takže brýle nosí od prvních dnů a měsíců.

Jak probíhá oční vyšetření dětí?

Když jsou děti trošku větší, tak si je rodiče posadí na klín a lékař jim očka rozkápne, aby zamezil akomodaci. To může být trochu nepříjemné. Pak se čeká přibližně půl hodiny, než se zornice roztáhne, a děti pak na optotypu rozpoznávají obrázky, písmenka nebo mají v ruce písmeno E a ukazují, jak je písmeno natočené a kam směřují jeho „nožičky“.

Mohou děti nosit kontaktní čočky?

Kontaktní čočky u dětí se musí konzultovat s lékařem. Pokud lékař čočky doporučí a oční vadu lze tímto způsobem korigovat, pak je to možné. Nácvik probíhá vždy s rodičem a doporučují se jednodenní čočky, které jsou pro děti nejbezpečnější.

Sluneční a sportovní brýle

Jaký je rozdíl mezi slunečními brýlemi z optiky a levnými brýlemi z drogerie nebo tržnice?

Sluneční brýle zakoupené v optice jsou certifikované a mají maximální UV ochranu. Brýle zakoupené na tržnici toto nemají. Jejich skla se mohou po nějakém čase pokroutit a tím vytvořit nežádoucí dioptrický efekt.

Zakoupil jsem laciné sluneční brýle v drogerii. Mohu se spolehnout, že mají UV filtr?

UV filtr si můžete nechat změřit v oční optice a zjistit, jestli se na tyto brýle můžete spolehnout.

Jaké jsou nejlepší sluneční brýle pro řidiče?

Typ slunečních brýlí pro řidiče se odvíjí od toho, kolik dioptrií máte a jak často brýle používáte. Můžete mít variantu dioptrických plně zabarvených brýlí s kontrastem do auta nebo samozabarvující brýle ve variantě pro řidiče, kdy se skla zabarvují od 30 do 75 % buď do zeleného, šedého, nebo hnědého odstínu.

Hodně sportuji, ale bez brýlí nic nevidím, nabízíte i sportovní dioptrické brýle?

Skvělou variantou pro různé sporty jsou sportovní brýle s dioptrickou vložkou. Nabízíme také kombinaci plně zabarvených slunečních dioptrických brýlí, a v neposlední řadě i kombinaci kontaktních čoček a slunečních brýlí.