Víte, co je to čočkostroj?

Před sto lety, 27. 10. 1913, se narodil špičkový český chemik, Otto Wichterle. Svým vynálezem měkkých kontaktních čoček se proslavil po celém světě. V tehdejším Československu je vyrobil na dětské stavebnici Merkur. Jako zakladatel organické makromolekulární chemie se zapsal do dějin i jeho objev umělého vlákna silonu. Patřil ke geniálním vizionářům, které tehdejší totalitní režim neměl v lásce.

Geniální vědec se prý kontaktními čočkami zabýval dlouhá léta, popsal předseda Akademie věd Jiří Drahoš: „Koncem 50. let připravil a vyzkoušel na vlastním oku některé z těchto čoček. V roce 1961 si na Vánoce doma sestavil slavný čočkostroj.“

Od roku 1963 se zájem o kontaktní čočky zvyšoval. Získat je chtěly hlavně firmy z USA. Profesor Wichterle si vynálezy patentoval, ale nebylo mu to v tehdejším totalitní režimu moc platné. Jeho vynález se stejně kopíroval.

„Republika se vynálezu ‚zbavila‘ tím, že ho prodala za poměrně humornou cenu do Spojených států. Tam byl problém v tom, že americké firmy jsou vynalézavé a začaly zpochybňovat, že profesor Wichterle je opravdu ten, kdo na tom má největší zásluhu, a začaly obcházet jeho patenty. Tenkrát komunistům trvalo poměrně dlouho, než se odhodlali a pustili profesora Wichterleho k americkému soudu,“ popsal předseda Akademie věd.

Nakonec Otto Wichterle u soudu v USA dokázal, že kontaktní čočky jsou jeho originálním vynálezem. Americká firma, která si právo na Wichterleho čočky koupila, tak díky jeho svědectví inkasovala desítky milionů dolarů. S českou Akademií věd se už o ně ale nemusela dělit.

Kontaktní čočky nebyly jediné, na čem profesor Wichterle pracoval v Ústavu makromolekulární chemie. Známé je také jeho umělé polyamidové vlákno silon. Zemřel 18. srpna 1998 ve věku nedožitých 85 let.