Některá doporučení Vám možná přijdou banální a zbytečná. Jejich význam pak bohužel doceníte teprve, když dojde k nějakému očnímu zánětu.
Jednodenní čočky se zahazují po jediném použití, i kdyby to byla třeba jen 1 hodina, čočky s dvoutýdenní výměnou po 2 týdnech, i když jste je nepoužili 14x a čočky s měsíční výměnou po 1 měsíci, i když jste je nepoužili 30x. Je šikovné zaznamenat si datum nasazení nového páru čoček do kalendáře nebo na krabičku od čoček.
V čočkách se od prvního okamžiku od nasazení na oči ukládají bílkoviny, tuky, soli ze slz, prach a nečistoty z ovzduší. Čočky prostě stárnou.
Řešení – půl hodiny počkejte, až se čočka opět nasákne Vašimi slzami a rozpohybuje se na oku. Nebo si opakovaně po několika minutách nakapejte do očí umělé oční slzy nebo zvlhčovací kapky nebo fyziologický roztok. Nikdy nesnímejte kontaktní čočky z očí násilím, mohli byste si poranit povrch oka.
Nedoporučuje se nosit čočky v sauně nebo v soláriu.
I když nosíte převážně čočky, je nezbytné, abyste měli brýle, na které dobře vidíte a můžete je použít v případě, že nemůžete nosit čočky.
Pozor: bílé, klidné spojivky neznamenají, že je vše v pořádku!
Je možné, že by Vám kontaktolog (optometrista nebo oční lékař, který aplikuje čočky) při kontrole kvůli nálezu na Vašich očích doporučil už jiný typ čoček, jiné dioptrie nebo jiný režim nošení, jiný dezinfekční roztok nebo umělé oční slzy.
Přece jen kontaktolog při vyšetření Vašich očí na biomikroskopu vidí více, než Vy v zrcadle. Pravidelné kontroly jsou tak prevencí komplikací!
Rada: Prodejní balení čoček si objednávejte teprve tehdy, pokud jste byli plně spokojeni ve zkušebních čočkách!
Poznámka: Pokud kupujete náhodně čočky na internetu, je důležité vědět, že i když mají čočky od různých firem stejné zakřivení (BC) a stejný průměr (DIA) mohou se na očích chovat zcela odlišně, případně dráždit. Také s dioptriemi může být problém, protože ne vždy se do čoček dávají stejné dioptrie, jako jsou v brýlích.
K dezinfekci čoček lze používat multifunkční dezinfekční roztoky typu „all in one“, které slouží k mechanickému čištění, oplachování, ukládání, dezinfekci a zvlhčování čoček.
Dalším typem roztoků jsou peroxidové systémy. Většinou mají speciální pouzdro se zařízením, které neutralizuje peroxid vodíku.
Pozor u peroxidových systémů! Vždy je nezbytné dodržet doporučenou dobu, po kterou se peroxid neutralizuje, aby nedošlo k popálení očí.
K čištění a oplachování pouzder, případně pinzet na čočky se používejte vždy dezinfekční roztok, který používáte na péči o čočky. Nikdy neoplachujte pouzdra nebo pinzety pitnou vodou!!
Případ z praxe: Na oční kliniku přivezli muže – nositele čoček s rohovkovým vředem (velmi závažné a nebezpečné oční onemocnění), za týden poté přivezli s rohovkovým vředem i
jeho dceru, která také nosila kontaktní čočky. Zdroj nákazy byl vykultivován z láhve dezinfekčního roztoku, kterou oba používali.
Pozor: Doba otevření roztoku není totožná s dobou expirace. Roztok po expiraci už nepoužívejte, i kdyby dosud nebyl otevřený.
Tipy pro Optiku Anděl zpracovala MUDr. Svatava Háčiková