Módnost kontaktních čoček

Dospělí kontaktní čočky

Jaké druhy kontaktních čoček existují?

Na úvod možná zmínit jenom to, že kontaktní čočky vznikly v roce 1955 v České republice a vynalezl je Otto Wichterle. Patent se pak prodal do Ameriky. Tehdy to byly kontaktní čočky, které se musely vyvařovat a nosit jen pár hodin v oku. Dnes máme celou škálu: jednodenní, čtrnáctidenní, měsíční, roční.

Jednodenní čočka je na nošení nejjednodušší, ráno jí nasadíte do oka a večer vyhodíte. U vícedenních je potřeba uchovávat v roztoku a pouzdře na to určeném a hlavně je nutné dodržovat hygienická pravidla a pokyny očního specialisty, aby oko bylo zdravé.

Čočky nejsou jen dioptrické, ale i barevné – módní. Jak dlouho takovou čočku můžeme nosit?

Barevné kontaktní čočky jsou v podobném režimu jednodenních, měsíčních i čtrnáctidenních. Jestliže je nosíte jako módní doplněk a přejete si změnit barvu očí, tak jsou asi pořád jednorázové nejvhodnější.

Jsou v dioptrické i v nedioptrické variantě. Pak jsou takzvané crazy čočky a ty se používají spíše jako legrace a jsou doplňkem třeba na párty. Máte na nich obrázky lebky, srdíčka, můžete mít oko jako gepard nebo had… 🙂

Crazy čočky se dělají nedioptrické a jsou opravdu jenom jako doplněk.

Může být čočka alternativou k brýlím?

Kontaktní čočky se dělají dnes ve všech možných dioptrických variantách, takže je možné je střídat s brýlemi. Obruba může někdy omezovat zorné pole. Když si nasadíte kontaktní čočku, tak se vám rozšíří obzor. Někteří lidé mají hodně vysoké dioptrie a když nosí brýle, můžou být pro ně těžké a nepohodlné. Kontaktní čočka je pro ně příjemnou alternativou. Může vyniknout jejich obličej a nemusí se ničím omezovat.

Kdy bychom měli sáhnout po čočce a kdy po brýlích?

Hodně lidí si kupuje jednodenní čočky na dovolené. Mohou si užívat všechny aktivity, nic je neomezuje a čočku pouze večer vyhodí. Jsou vhodné na sport, míčové hry, plavání, kolo. Čočky se dají použít skoro všude, kde si vzpomenete. Pak jsou společenské události, kdy je jednodušší nasadit si čočky k novým šatům než ladit novou obrubu.

Spousta lidí čočky střídá podle nálady, někdy obruba, někdy čočky.

Když se rozhodneme pro kontaktní čočky, v první řadě bychom měli zvolit návštěvu optometristy nebo lékaře. S ním prokonzultovat všechny zásady nošení a pak si můžeme už volit, jak budeme čočky používat.

Jaké jsou módní trendy?

Z mého pohledu optometristy a dozrávající ženy mě přijde úžasné, že se vylepšují pořád více multifokální kontaktní čočky. Lidi, kteří už mají více dioptrií na dálku i na blízko, si tak mohou dopřát komfort vidět vše a nenechat se omezovat. Já sama se už na ně chystám 🙂

Rozhovor Jiřího Holoubka pro Český rozhlas s Pavlou Vedralovou ze dne 11.9.2017