Nemusíme mít ani citlivou pokožku, aby nás sluneční paprsky nedokázaly pořádně potrápit. Celodenní cyklistika, brázdění hladiny na paddleboardu, běhání po horách… radosti léta si můžeme užít bez úhony. Věděli jste, že sluneční brýle ochání i naši pleť, že existují „sluneční“ kontaktní čočky, nebo k čemu jsou barevné opalovací krémy? Pojďte s námi objevit nejnovější trendy v UV ochraně!
Kdyby bylo UV záření postavou z fantastického filmu, mělo by dvě tváře a určitě by mu nechyběl světelný meč, který dokáže konat dobro i pořádně škodit. Paprsky produkované sluncem, dokáží zlepšovat náladu, doslova dodávat energii, aktivovat vitamín D v organismu, ale i pokradmu brát zdraví našim očím i pokožce. Naštěstí už dnes máme k dispozici spoustu vychytávek, se kterými si z UV záření můžeme vzít jen to nejlepší. A bez ohledu na kompromis na straně našeho pohodlí nebo módních trendů.
Na slunci trávíme stále více času – a stále častěji je to dobrovolně nebo ve spojení s nějakým naším koníčkem či potěšením. Zatímco v dobách našich předků znamenala opálená pleť známku toho, že musíme makat na poli a „nemáme na to“, schovávat se ve stínu, 20. století toto vnímání obrátilo o 180 stupňů. Atribut snědého, vypracovaného těla souvisel i s nástupem obliby rekreačního sportu. To platí dodnes, ale zároveň už víme, že ke zdraví stačí pár minut slunění, a že vydržet na slunci „dočerna“ a mžourat do paprsků bez brýlí není žádné hrdinství. A to je dobře.
Německé průzkumy ukazují, že každoročně přibude 200 000 nových pacientů s určitou formou rakoviny kůže. Tato starší studie naznačila, že u maratonců, kteří při tréninku nepoužívají krém nebo oblečení s ochranným faktorem, je vyšší šance propuknutí maligního melanomu. Málokterého maratonce dnes navíc spatříme bez kvalitních slunečních brýlí. Optička a optometristka Pavla Vedralová udává důvody: „Spálená pokožka je určitou formou zánětu a stejně tak může UV záření způsobit i zánět spojivek či dokonce rohovky a je i rizikovým faktorem při rozvoji šedého zákalu.“
SPF (sun protective factor) u krémů je vyjádřen číslem, udávajícím, kolikrát déle může být pokožka vystavena slunečnímu záření, aniž by došlo k jejímu poškození nebo podráždění. Stejně se počítá také UPF (UV protective factor), který označuje míru ochrany certifikovaných textilií. Reálnou hodnotu SPF i UPF ovlivňují ale i další okolnosti – vlastní ochranný faktor naší pokožky (fototyp) a také UVI, tedy UV index lokality, v níž se nacházíme. Na poli slunečních brýlí je stupnice odlišná a volit bychom měli i podle aktivity, na kterou se chystáme.
Základním údajem je filtr 400, který nepropouští záření nižší vlnové délky než 400 nm a tedy chrání před všemi typy UV záření. Míra zatmavení skel pak zmírňuje oslnění (a naše mžourání) na škále od jedné do pěti. Pro běh ve městě či přírodě a cyklistiku se hodí filtr kategorie 3–4, v extrémních podmínkách (hory, vodní plochy) bude vhodná i nejtmavší „pětka“, která se už ale nehodí třeba právě na cyklistiku nebo za volant – při vjezdu do stínu může totiž už omezovat rozlišovací schopnosti našeho oka.
Tip: Ochrana před sluncem na míru
Pro obyvatelstvo naší oblasti je typický fototyp pokožky 2 nebo 3, což znamená bezpečnou dobu slunění 10–20 minut (respektive 20–30 minut). UVI ve Střední Evropě se v létě pohybuje mezi stupněm 5 až 8. Doporučený SPF (nebo UPF) pro oblast České republiky je 20–40, se kterými můžeme na sluníčku bez obav strávit 20× (respektive 40×) delší dobu, než bez ochrany. Pokud vyrážíme na dovolenou na jih, je lepší zvolit vyšší ochranný faktor. Aktuální UV index naší destinace najdeme na meteorologických webech (např. weather.com).
UV filtr, který najdeme ve většině kontaktních čoček, zamezí přístupu „toho nejhoršího“ k duhovce a zornici oka. Mžourání a oslnění ale doteď čočky nebyly schopné eliminovat. Nové zatmavovací čočky Acuvue Oasys with Transitions ale fungují jako malé sluneční brýle: „Tyto silikon-hydrogelové čočky filtrují 99 % UVA i UVB záření. Obsahují – stejně jako brýlová skla Transitions – mikroskopické fotochromatické molekuly, které působením světla mění svůj tvar, čímž způsobují ztmavení čočky až na 70 % a v ‚klidovém‘ stádiu disponují tónováním 15 %,“ vysvětluje Pavla Vedralová
Čočka je tedy tónovaná i „pod mrakem“ a nabízí příjemné, ostřejší vidění, na slunci se pak zatmaví (nebo opět „rozední“) za 60 vteřin. Pocitově je zatmavení slabší než u brýlí kategorie 3 a jeho výsledkem je přirozené vidění bez oslnění a mžourání. Čočky s technologií Transitions jsou tak ideální při sportech, kdy nám mohou vadit pohyby brýlí nebo teplo, které se pod nimi kumuluje, a zároveň si při sportu neradi „paříme hlavu“ v kšiltovce. Počítejte ale s tím, že vaši známí na vás budou trošku zírat – zatmavené čočky vytvoří velkou tmavou duhovku a především světlé oko s nimi působí neobvykle.
Tip: Zatmavovací čočky, nebo sluneční brýle?
Záleží na tom, na jakou aktivitu se chystáte. Čočky nechrání celý povrch oka (pouze zornici, duhovku a malý přesah bělma) a do extrémních podmínek samotné nepostačí. Při městském běhání nebo třeba tenisu a dalších kratších (nejen) sportovních aktivitách ale zajistí slušnou ochranu bez ztráty komfortu. Na sporty, kde hrozí mechanické poškození oka (jako třeba jízda na kole), jsou také lepší kvalitní sportovní brýle. Sluneční brýle navíc chrání nejen celé oko, ale i pleť – konkrétně po stranách nosu, kde se často vyskytují pigmentové skvrny a dokonce a v rámci obličeje nejčastěji i ložiska rakoviny kůže. Australská studie ukázala, že zaoblený povrch oka má zaostřující efekt, který soustředí záření do „kritických“ bodů na straně nosu. Sluneční brýle tomuto efektu zamezují.
Ochrana před UV zářením, to není jen namazat se, nasadit brýle a čepici, a vyrazit. Vodní sporty (ať už je to sjíždění českých řek, nebo surfing na Havaji), dlouhé pochody po horách nebo celodenní aktivity vyžadují speciální péči. Neustálé „přemazávání“ můžete vyměnit za speciální textilie a bílé šmouhy od krému už nejsou out.
Textil s UV ochranou: Certifikát to jistí
Každá textilie má určitý ochranný faktor. V případě lehké bavlněné tkaniny to je ale jen 2–10 UPF. Proto, když vyrazíme za sportem se zvýšenou expozicí UV záření, měli bychom sáhnout po oblečení a doplňcích z certifikovaných textilií. K vodě, na turistiku v horách či celodenní cyklistiku je optimální sáhnout po textilu s UPF 40 nebo 50+, ideálně s nezávislou certifikací – evropská norma EN 13758-1 nebo ještě vyšší UV Standard 801, který najdeme především u německých značek. Na kole, ale i na kánoi na Sázavě oceníte pokrývku hlavy, ale třeba i návleky na paže, které vaši pokožku ochrání lépe než krém „padesátka“, kterým se navíc v průběhu dne musíme mazat opakovaně.
SPF krém a sport: Nosí se „válečné barvy“
Horolezci, surfaři i extrémní běžci vědí, že bez bílých šmouh to někdy nejde – respektive, že nejlepší ochranou před sluncem jsou „klasické“ sluneční krémy s minerálním filtrem. V testech nejlépe obstála přírodní sloučenina oxid zinečnatý – nejlépe chrání a je šetrný i k citlivé pokožce. Zároveň splňuje nároky přírodní certifikované kosmetiky. Tyto krémy nabízí třeba Amazinc, We Love the Planet nebo švédská značka Suntribe, která se stala hitem mezi surfaři – nabízí krémy v přírodních, ale výrazných barvách, které přeměnily šmouhy na trend – nebát se při oblíbeném sportu ukázat, že dbáme i o zdraví své kůže. „Válečné barvy“, sluneční brýle a vlasy s „beach waves“ k sobě patří.
Autor článku: Karolína Hornová