Podle čeho vybírat sluneční brýle?

dioptrické brýle Silhouette průhledná barevná skla

Podle čeho by se měly vybírat sluneční brýle?

Sluneční brýle by měly především dobře sedět na obličeji a mít kvalitní UV filtr. Měly by sloužit jako ochrana zraku před slunečním zářením. Pak už záleží na nás, za jakým účelem si je pořizujeme. Jestli je to módní doplněk, brýle na sport, do auta, na hory, na vodní sporty, na rybaření …

Rozhodně by nám měly přinášet radost 🙂  

Mají všechny brýle UV? A co to vlastně je?

UV je zkratka pro ultrafialové záření, které je okem neviditelné. Rozdělujeme je na UVA, UVB, UVC. Nás zajímají většinou filtry UVA. Sluneční brýle, které mají kvalitní UV filtr se označují symbolem UV400. Ten bývá většinou na stranici slunečních brýlí společně se symbolem CE, který označuje splnění evropských norem. Jestli chceme mít jistotu, pak je samozřejmě lepší koupit si brýle ve specializovaných obchodech: oční optice, sportu, občas prodávají lékárny.

Všechny brýle nějaký UV filtr mají, otázkou je jaký. Dá se to změřit v optikách přístrojem, který se jmenuje spektrometr.

Tmavé brýle bez dobrého UV filtru mohou zraku uškodit více, než kdybychom žádné brýle neměli. Dojde k rozšíření zornice a UV proniká přímo do oka a v daleko větším množství. Poškození zraku, například šedý zákal a poškození sítnice jsou nevratné, ale i zánět spojivky je dost nepříjemný.

Není to trik, v drogeriích a u neautorizovaných prodejců se dají brýle s dobrým UV filtrem pořídit také?

To je pravda a jsou mnohem levnější. V asijské tržnici je jich hodně a vypadají všechny dost podobně a trendy, ale tam asi moc velkou záruku kvality nedostanete. Většinou jsou to levné napodobeniny. U levných brýlí je velké riziko toho, že v nich nejsou kvalitní sluneční skla, ty se po nějakém čase deformují a začnou projevovat různá dioptrická zkreslení. Když si s takovými slunečními brýlemi pak sednete za volant, může to být dost nebezpečné.


Přečtěte si článek 4 tipy pro nošení slunečních brýlí s dioptriemi


Jaké jsou letošní trendy?

Letos nám návrháři přisoudili kulaté tvary, nejlépe s dvojitou hrazdou. Letí retro styl a hlavně zrcadlová skla ve všech možných variantách. Pořád se drží pilotky a klasické plastové.

Každý si může najít svůj styl který mu sedí a který bude nosit rád.

Jak jsou na tom lidé, kteří mají dioptrická skla, dělají se pro ně také sluneční brýle?

Ano, více v přehledném článku zde >>>

Rozhovor pro Český Rozhlas s Pavlou Vedralovou, majitelkou Optiky Anděl