To znamená, že za normálních okolností jsou osy pohledů obou očí rovné, ale u šilhání pozorujeme poruchu v tomto postavení. Oko se většinou stáčí k nosu, nebo naopak vně. Neléčené šilhání u dětí vede k tupozrakosti (ztráta zrakové ostrosti) Tento stav je pak nevratný.
Většinou se to zjistí na preventivních prohlídkách u dětského lékaře. Pokud máte podezření, že vašemu dítěti se oko vychyluje, navštivte dětského očního lékaře. Také se zamyslete, jestli nemáte někoho v rodině kdo šilhal, tato vada se může projevit i přes generace.
Šilhání u dětí je většinou vrozené a často spojené s dioptrickou vadou ( krátkozrakostí a dalekozrakostí)
Příčina je většinou slabost jednoho ze šesti okohybných svalů následkem chybného vývoje.
Dítě musíte objednat očnímu specialistovi, ten ho vyšetří a buď mu předepíše brýle, nebo okluzor nebo kombinaci obojího.
Okluzor se lepí na zdravé oko. Pomáhá tím šilhajícímu oku, aby se mohlo vrátit do své přirozené pozice. Jak dlouho se oko má zakrývat určuje lékař. Velkou pomocí jsou ortoptické sestry, které pak dětem ukazují hry při kterých si děti ani neuvědomují, že šilhající oko posilují.
Je důležité, aby se oční vada podchytila včas, do 6let uzrává a pořád se vyvíjí zrak dítěte. Většinou se šilhání v dospívajícím věku upraví.
U nás v oční Optice Anděl máme látkové a náplasťové okluzory. Poradíme vám jakou velikost a druh budete potřebovat. Máme obrázkové barevné okluzory pro holčičky i pro kluky.
Věříme, že vaše dítě bude nosit brýle a okluzor rádo.
Natočili jsme i video, jak si 5ti letý Toník sám lepí okluzor – podívejte zde >>>
Pavla Vedralová Linhartová, majitelka Optiky Anděl