„Ještě to chvíli vydržím“

Zhoršil se vám v poslední době a zrak a vy stále váháte, zda to začít řešit? Svému okolí i sobě opakujete „ještě to chvíli vydržím“? Jak jednoduše poznat, zda už je potřeba zajít za odborníkem a hlavně proč?

Oddalovat řešení situace může být všeobecně stres z návštěvy lékaře, to je velmi časté. Druhým nejběžnějším důvodem je takový ten pocit, že když mi odborník řekne, že potřebuji brýle, znamená to, že jsem starý/stará. Třetí důvod je ze všech nejpragmatičtější, a to jsou finance, prostě v rodinném rozpočtu dáváme své potřeby až na poslední místo a místo brýlí pro sebe pořídíme dítěti třeba nové lyže.

Pokud patříte do první skupiny, řešení je nasnadě. Vaše první návštěva nemusí směřovat přímo k očnímu lékaři, ale k optometristovi. Optometrista je vysokoškolsky vzdělaný specialista v oboru měření zraku, ale lékař není. Pro stanovení potřebné korekce zraku je ale odborně vyškolen. Můžete se k němu objednat rovnou do optiky, tedy případnou volnu brýlí pak můžete řešit rovnou při jednom. Dobrý optometrista by vás měl navíc uklidnit a vysvětlit vám, proč je důležitá i pravidelná preventivní návštěva očního lékaře.

Pokud vás trápí spíše druhý případ, tak vězte, že čím dříve jsou odhaleny změny ve vidění, tím je jejich řešení snadnější. Pravidelné měření zraku nepomáhá pouze zlepšení vidění, ale může odhalit i jiné nemoci či deformace, které mohou později způsobit vážné zdravotní problémy (např. cukrovku, vysoký krevní tlak, šedý a zelený zákal aj.).

Pokud vám je naměřena oční vada, každý odborník doporučí brýle nosit. Oči bez brýlí jsou namáhány více a unavují se rychleji. Nenošení brýlí vadu nezhoršuje, ale zároveň ani nezlepší. Například při řízení je navíc dobré vidění opravdu nutností.

Pokud někoho brýle obtěžují, ale zároveň jej jeho dioptrická vada omezuje natolik, že bez nich nemůže v běžném životě fungovat, měl by přemýšlet o jiných možnostech. Takovým řešením jsou např. kontaktní čočky apod.