Jak vybrat dětské brýle?

Kontaktní čočky děti

Koupit dítěti brýle může vypadat na první pohled jednoduše, ale vy už s tím máte mnohaleté zkušenosti, je to jedna z vašich specializací, přicházejí za vám rodiče se svými ratolestmi, čili dají se i při výběru brýlí pro děti udělat nějaké zásadní chyby? Rodiče například vybírají obroučky, které se líbí jim nebo jim připadají z nějakého důvodu výhodné. Ne vždy je zajímá, co si o nich myslí jejich malý uživatel. Neuvědomí si v tu chvíli, že je bude nosit potomek, a ne oni. Když mu nepřipadnou hezké a bude se za ně stydět, začnou ho štvát.

Děti se většinou orientují podle barev. U holčiček je to jasné, jakýkoliv odstín růžové a fialové, to se někdy nelíbí rodičům a začne trochu rozpor. Já mám pocit, že ale vývojově tyto barvy snad nejde přeskočit. :-)) U kluků převládá modrá a zelená barva. Málokteré malé dítě si vybere jako první barvu černou, ta začne být primární v pozdějším věku.

Leckdy je to tak, že s dětmi se domluvíme rychleji než s rodiči.

Co když dítě doprovázejí rodiče a ti sami se nemohou při výběru brýlí pro svého potomka shodnout, potom to vygraduje hádkou, to určitě není dobrá výchozí situace… 

Hádkou nákup málokdy končí, spíše je to vnitřním rozporem, že mají rodiče vůči obrubám předsudky, mají pocit, že jejich dítěti nesluší, a to pak dítě samozřejmě nepřímo ovlivňuje.

Při výběru brýlí se asi začíná u obroučků, a krom toho, aby se nám líbily, by taky měly být funkční a anatomicky vhodné. U brýlí je nesmírně důležité, aby dobře seděly. Ale zvlášť malé děti nám to v tu danou chvíli nemusejí být schopné říct, zda je brýle tlačí… Jak si s tím poradit? 

U nás v optice většinou vybíráme jako první obrubu plastovou, měkkou, anatomicky tvarovanou. Vždy se díváme, jestli sedí dobře velikost, zda sedí dobře na nose a za ouškama. Na stranice pak většinou dáváme měkoučké koncovky, aby brýle nepadaly a dobře seděly.

A velmi důležitá je určitě i bezpečnost, protože děti neposedí, čili potřebujeme, aby brýle byly odolné vůči případnému rozbití… Jaký materiál tedy volit pro obroučky? (pružný, netříštivý, ze zdravotně nezávadných materiálů, oblý tvar) 

Obruba by měla být zdravotně nezávadná, dobře sedět na obličeji, nesmí klouzat z nosu.

Našla jsem si, že plastové brýle se vyrábějí z grilamidu, zatímco kovové brýle z titanflexu… Oba materiály jsou velmi pružné, netoxické a mají tvarovou paměť, což je určitě velká výhoda… 

Určitě, každý upřednostňuje něco jiného. Vedle grilamidu je titanflex skvělá volba. Je trošku dražší, ale vydrží opravdu hodně.

A plusem jsou určitě i tzv. flexibilní straničky… Ano 🙂

A co nějaká fixační pomůcka, která udrží brýle na tom správném místě, tedy na očích, na nose a za ušima? (šňůrka, gumička, posuvná ramínka, silikonové zarážky za uši)

To je dobře že jste zmínila, protože je opravdu potřeba dbát na to, aby dětem brýle nepadaly a k tomu tyto pomůcky patří, nejčastěji se používají právě koncovky za uši a gumička. Šňůrka moc ne.

Když se na chvíli zastavíme u anatomie brýlových obrub, tak musíme myslet i na to, že děti se často dívají na nás dospělé směrem vzhůru…Důležitou roli hraje bezpečnost i u samotných čoček, je možné dětem pořídit i brýle, na které když si sednou, tak sklíčko nepraskne? 

Pro děti jsou vhodná plastová skla, nejlépe polykarbonátová. Na to specializuje třeba firma Essilor, skla se jmenují Airwear. Jsou celkově lehčí a tenčí. Doporučujeme je jako první skla.

A u plastových čoček odhaduju taky nižší hmotnost, než u klasických skel… 

Plastová skla jsou o půlku lehčí, skleněná jsou těžká a samozřejmě náchylnější k rozbití. 

Plastové čočky prý navíc mají oproti skleněným lepší UV filtr, takže lépe chrání dětské oči před UV zářením. 

Plastové čočky mají vyšší UV ochranu.

A co když už naše dítě potřebuje víc dioptrií, i tam je možné využít plastové čočky, aby nemělo v brýlích tzv. skleničky? 

U vyšších dioptrií se doporučují ztenčená sklíčka, aby byla hezčí, vypadala dobře a děti je rádi nosily. Doporučujeme antireflexní vrstvu pro odstranění odlesků a tvrzení proti poškrábání.

Brýle dospělých mívají často antireflexní vrstvu, vyplatí se i u dětí? 

Antireflex eliminuje rušivé odlesky a zvýší propustnost čočky. To napomáhá předcházet únavě očí a případným bolestem hlavy.

A vyplatí se nějaká speciální povrchová úprava proti poškrábání? 

Kvalitní tvrzení.

Jak se o dětské brýle vlastně starat? Nezbytné bude určitě pořídit nějaké to pouzdro… 

Pouzdro v každém případě, sundávat oběma rukama a dobře čistit. To v případě dětí bývá těžké vysvětlit, ale je dobré to nacvičit a být trpělivý.

Čím doporučujete brýle čistit? (utěrka z mikrovlákna). 

Co se týká čištění brýlí, doporučujeme brýle dát pod tekoucí vodu, umýt mýdlem nebo jarem a dotřít právě mikrovláknem.

Je dobré čistit na sucho? 

Na sucho nedoporučuji, skla se můžou snadno odřít. Je dobré mít po ruce sprej v kabelce.

Dnes je prý možnost nechat čas od času brýle vyčistit i ultrazvukem… 

Vyrábějí se i domácí ultrazvuky, takže některé domácnosti je i mají. U nás v optice je moc rádi vyčistíme.

Asi málokoho napadne po tom všem, co jsme teď slyšeli, kupovat brýle pro děti třeba na internetu v nějakém e-shopu nebo třeba v supermarketu. Ale přesto se i takoví lidé najdou, tam nám asi nikdo odborně neporadí, takže spíš můžeme udělat víc škody než užitku s takovými brýlemi pro děti… 

Brýle pro děti musí hlavně dobře sedět na nose a za ušima. Neměly by padat. U vyšších dioptrií vyměřujeme přesně průměr skel, aby skla lépe vypadaly a byly dobře vycentrované. Raději bych ušetřila na jiných věcech než jsou brýle pro děti. Když dětské brýle nejsou dobře udělané a vycentrované, tak to může natrvalo ovlivnit i zrak v dospělosti.

A když jsme u ceny – každý chceme pro své dítě vždycky jen to nejlepší, ale napadá mě, že jak děti rostou, tak se ta oční vada může velmi rychle měnit, čili se často vyměňují skla apod. Vyplatí se spíš si připlatit a investovat do dražších skel neboli brýlových čoček? 

Skla u dětí se mění tak dvakrát do roka, samozřejmě záleží na ekonomické situaci každé rodiny, snažíme se vycházet každému vstříc a vybrat vše v poměru výkon cena.

Co když oční lékař doporučí našemu dítěti nosit okluzor, tedy kryt na brýle, který se používá při léčbě šilhavosti nebo tupozrakosti, je i tam na místě věnovat výběru čas a péči?  

Okluzor se předepisuje proti šilhání, oční lékař vždy doporučují jak dlouho a často má dítě okluzor nosit. Na trhu je více druhů okluzorů. Jsou obyčejné na předpis, pak hezčí antialergické, na které se doplácí. Pak máme ještě látkové, ty se nasazují na obrubu. Ty jsou příjemné, měkoučké. Doporučujeme je dětem, které jsou klidnější. U okluzoru je  pravidlo, že musí být oko dobře zakryté a ve tmě. Děti nesmí podkukovat, ani mít žádný světelný podnět, jinak se terapie nezdaří.

Poslední dotaz bychom měli směřovat na brýle pro děti, které nemají žádnou dioptrickou vadu – doporučujete používat sluneční brýle u dětí a v kterém věku vlastně začít? Setkala jsem se názorem několika pediatrů, že děti třeba do 3 do 4 let by neměly používat sluneční brýle, protože u nich hrozí riziko světloplachosti, čili u těch nejmenších jen čepice s kšiltem a klasické sluneční brýle až u starších dětí…

Ano, sluneční brýle dětem doporučujeme po konzultaci s lékařem.

Rozhovor Evy Klíčkové pro Český rozhlas s Pavlou Vedralovou ze dne 23.3.2017