Dnes už víme, jak může slunce poškodit naši pokožku. Ale věnujeme tolik péče také očím, zejména u dětí? Je stejně důležité, abychom oči chránili před poškozením z vystavení nadměrnému množství ultrafialového (UV) záření a nejvíce je potřeba chránit zrak do období dospělosti. Šetřit na brýlích se nevyplácí a vybírat je třeba velmi s rozvahou.
Je klinicky prokázáno, že dlouhodobé vystavení nechráněných očí slunečnímu záření může poškodit povrch oka a jeho vnitřní struktury. Čím déle jsou v průběhu života oči vystaveny UV záření, tím větší je riziko vzniku očních onemocnění. Naše tělo má schopnost regenerace poškozených buněk. Oční čočka je však výjimkou, nikdy není možné ji regenerovat přirozenou cestou. Kvůli tomu mohou časem vzniknout zdravotní následky v důsledku postupného hromadění poškození proteinů v oční čočce. Typickým příkladem takového poškození oka je šedý zákal. Toto onemocnění bývá často způsobeno právě UV zářením.
O to víc bychom měli chránit dětský zrak. Nadměrné vystavení očí UV záření v dětství a dospívání je škodlivé zejména pro oči a může se projevit až v pozdějším věku. Pro oči je ale nebezpečné nejen přímé slunce, ale také odraz UV záření, např. od vodní hladiny. UV záření může hrát také roli ve vývoji věkem podmíněné makulární degenerace – kdy se poškodí makula oka (centrum sítnice). Nadměrné vystavování slunci může vést také k rakovině kůže (známé jako melanom) na očních víčkách.
Sluneční brýle by proto neměly být pouhým módním doplňkem, ale především musí ochránit oči před škodlivým ultrafialovým zářením. Ideální ochranou stejně jako pro dospělé jsou kvalitní brýle a pokrývka hlavy, aby světlo nešlo ze všech stran a UV záření nepronikalo do oka. Děti, které nosí dioptrické brýle, by měly používat dioptrické sluneční brýle současně s pokrývkou hlavy.
Sluneční brýle pro děti, včetně dioptrických, existují ve všech velikostech a typech pro jednotlivé činnosti pro děti již od narození. Naše Optika Anděl, která se na děti specializuje, jich nabízí pestrou škálu.
Související články: