Menu

Osobní příběhy s brýlemi office a multifokály

Jana Chládková, zpěvačka, redaktorka Českého rozhlasu Region

“Zabarvují se a odbarvují se tak rychle, že ani nepostřehnu, kdy a jak se proces děje.

Původně jsem měla brýle pouze na dálku, začala jsem mít problémy se střední vzdáleností. Během dne pracuji převážně na počítači. 

Problém mi vyřešila multifokální skla. Mohu nosit jedny brýle a nemusím řešit brýle na dálku, na střední vzdálenost na počítač a na blízko na čtení.

Na multifokální brýle jsem si musela zvykat. Ze začátku jsem si myslela, že to nepůjde, že se budu muset vrátit ke klasickým dioptrickým brýlím. Než jsem si opravdu navykla, trvalo mi to asi měsíc. Šlo to postupně, první dny jsem musela brýle sundavat, nešlo je mít na očích celý den, postupem doby se vše začalo zlepšovat. Nyní bych neměnila.

Mám ráda věci, které plní funkci hned několika věcí najednou. Našla jsem je v multifokálních samozabarvovacích brýlích, je to radost a zábava, která mi pomáhá k tomu, že vidím svět takový, jaký je.”

Řešení od Optiky Anděl

Foto vlevo: Brýle Minima – Varilux Physio s antireflexní vrstvou Saphire

Foto vpravo: fialové brýle Blackfin – skla Varilux Physio Transtions šedá (samozabarvovací multifokály do šeda)


Šárka Volemanová, moderátorka, Český rozhlas Dvojka

“Samozabarvovací skla jsou pro mě osobně velký „vynález“, je to naprosto pohodlné a komfortní. Stačí jedny brýle na jeden den. A vůbec se nemusím zaobírat intenzitou světla, která právě potřebuji. Samozabarvovací skla fungují dokonale a rychle. Přistihla jsem se, že od té doby, co jsem si z Optiky Anděl svoje nové samozabarvovací brýle odnesla, nesáhla jsem po jiných :-). 

Rychlost proměny je okamžitá směrem k dané potřebě, tam i zpět – tedy od světlých po tmavé a obráceně. Jsem s nimi naprosto spokojená. 

Můj den se skládá ze dvou aktivit – to jsou ty pracovní – buď v kanceláři, ve studiu, nebo v exteriéru, kde natáčíme. Samozabarvovací skla na 100% naplnila moje očekávání. A to i v případě, že jsme vyrazili se synem na celodenní cyklistický výlet.  

Moje zvykání na kombinovaná multifokální skla trvala asi den. Šlo o to, najít si ten správný úhel pro pohled nablízko a nadálku. Je to ovšem otázka zvyku a ten přichází velmi rychle a téměř nepozorovaně :-)”.


Karel Tůma, kouč, lektor, projektový manažer

„Potřebuji vidět dobře na počítač i na kolegu v práci, aniž bych musel sundavat a nandávat brýle“

Karel přišel k nám do optiky, že s těma jedničkama z drogerky na tu klávesnici sice vidí, ale na kolegu v kanclu už ne :-)

Kouká s nimi už i do počítače (delší vzdálenost než při čtení) a vlastně je ráno nasadí na čelo na „bartošku“ a takhle je s nima celý den. Na jednu stranu mu to vyhovuje, na druhou ne.

Řešení od Optiky Anděl

Jednoznačně brýle OFFICE Varilux Digitime – prostě pracovní skla, se kterými uvidí do blízké i delší vzdálenosti (do 3 m).


Lenka Papadakisová, koučka a lektorka

„Pořádně vidět potřebuji hlavně při práci s počítačem, ale také při psaní zápisků rukou a v neposlední řadě i při spolupráci s klienty.“

Svůj čas věnuje především klientům při individuálních a skupinových setkáních. Zároveň se sama neustále vzdělává.

Při první setkání v Optice Anděl měla Lenka pouze brýle na čtení, ale neviděla již dobře na počítač a musela si je neustále sundávat.

Po přeměření zraku jsme tedy Lence k práci na počítači navrhli brýle Varilux digitime a tím jsme vyřešili různé vzdálenosti, které s touto prací souvisí.

Při vedení skupin si Lenka své brýle sundávala a to jí nevyhovovalo. Viděla sice dobře na texty, ale už hůře do dálky. Její dioptrie do dálky není vysoká, přibližně jedna, ale Lenka na ni nebyla zvyklá.

Řešení od Optiky Anděl

Protože pro pohodový přechod k multifokálním sklům je někdy vhodné si nejdříve zvyknout na dálkové brýle, vyrobili jsme Lence pro tento účel nejdříve samozabarvovací brýle s aktuální dioptrií na dálku. Lenka si zvykala po dobu 14 dnů na dovolené a poté jsme se dohodli, že již může přejít na  multifokální skla. Zvolili jsme dvoje brýle – jedny samozabarvovací do výraznější obruby a druhé jemné, čiré, s antireflexní vrstvou forte do obruby vrtané.

Nyní vidí po celý den na všechny vzdálenosti a když tráví delší čas u počítače, nasadí si brýle k tomu určené. Mají větší zorné pole a práce s nimi je pak pro Lenku pohodlnější.

Využili jsme k tomu akci 1+1 zdarma.


Alena Pernicová

Alena měla první multifokály v 79 letech. Vyráběli jsme pro ní brýle samozabarvovací jemné vrtané. Zvykla si na ně hodně rychle. Za rok chtěla další nejlépe čiré, které nosí také moc ráda. Jak sama říká: „musela jsem si dávat pozor při chůzi  na schodech, ale jinak jsem celkem rychle přišla na princip, jak se přes ně dívat“. 

 


foto_20Jiří Pěkný, grafik

Potřebuji vidět ostře na obrazovku počítače, kde trávím více jak 9 hodin denně.“

Jiří je grafik a ve volném čase se věnuje divadlu a hraje moc hezké role. Krásně kreslí a když jsme si povídali stěžoval si, že buď vidí na objekt který kreslí, nebo nevidí na blízko.

V současné době nosil brýle na dálku a na počítač trochu slabší, aby se mu dobře pracovalo.

Potřebuje vidět ostře na obrazovku počítače, kde tráví více jak 9 hodin denně.

Nevidí dobře při řízení na navigaci a na palubní desku, což není bezpečné pro jízdu autem.

Hraje tenis a potřebuje vidět dobře na dálku. 

Samozřejmě když se učí texty a hraje divadlo, tak potřebuje dobrý kontakt s publikem a přečíst si texty. 

Po přeměření v naší optice jsme zjistili, že korekce na dálku je trochu jiná a rozhodně potřebuje dobré brýle na počítač, které uspokojí všechny jeho požadavky. Velké zorné pole a ostrost na všechny vzdálenosti. Obrazovka, klávesnice a  drobnější texty.

Řešení od Optiky Anděl

foto_26

Vybrala jsme pro pana Jiřího multifokál Varilux Physio s antireflexní vrstvou forte. Sluneční brýle jsme vyřešili tím, že má obrubu se slunečním klipem. To krásně vyřešilo jízdu autem. Když mu vadí slunce, rychle si nasadí klip a hezky vidí na navigaci a palubní desku.

Druhé brýle Varilux Digitime na počítač s antireflexní vrstvou Forte.

Antireflexní vrstva Forte: více vrstvá antireflexní vrstva, která má ochranu UV z přední a zadní strany. Je olejofobní a voděodolná. To znamená, že se na ní nedrží prach a voda a krásně se čistí.

A jakou má Jiří osobní zkušenost? Shlédněte krátké video >>>

 


foto_4Pavel Ovsík, fotograf

„Ulevilo se mi při představě, že bych viděl ostře na počítač, když retušuju fotografie“.

Pavel Ovsík je velmi talentovaný, známý fotograf. Doposud používal samozabarvovací brýle na dálku s dioptrií na pravé oko -2,0 a na levé oko -1,5. Jeho brýle mu vyhovovaly. Nosil na nich šňůrku, protože kdykoliv potřeboval vidět na blízko, musel je sundat. Lékař mu už doporučil i brýle na blízko s dioptrií +1,0 na pravé oko a +0,5 na levé. 

Od tohoto momentu Pavel hodně zvažoval, jestli zvolit multifokály a upřímně tomu zpočátku nebyl příliš nakloněn. Pak ale navštívil Optiku Anděl, kde mu byl zrak znovu zkontrolován a výhody multifokálních brýlí pořádně vysvětleny.

Ulevilo se mu při představě, že by viděl ostře na počítač při grafické úpravě svých fotek a nemusel přitom své brýle neustále sundávat jako tomu bylo doposud, kdykoliv mu brýle s diotriemi na dálku překážely.

Takových situací bylo během dne samozřejmě hodně – focení, četba, mobil, práce na PC. Protože pan Pavel neznal ze svého okolí nikoho, kdo multifokály používá, měl obavy, jak si na nové brýle zvykne, zda ho přechody z venku dovnitř nebudou rušit a zda uvidí na všechny vzdálenosti ostře. Zvažoval i nabídku samozabarvovacích skel.

 

Řešení od Optiky Anděl

foto_10

Panu Ovsíkovi jsme zvolili samozabarvovací šedý multifokál na všechny vzdálenosti 4X s antireflexní vrstvou forte.

Na počítač používá druhé brýle, zvolili jsme brýle digitime  s antireflexní vrstvou forte, kdy při své práci s fotografiemi využívá velké zorné pole.

A jakou má Pavel osobní zkušenost? Shlédněte krátké video >>>

 

IMG_3960Ivana Hájková, učitelka

„Potřebuji vidět výborně na dálku i na blízko“

Pro paní Ivanu je práce jejím posláním, věnuje se jí poctivě a aby vše zvládala, potřebuje vidět výborně na blízko i na dálku – tedy do třídní knihy, učebnic, na tabuli a zároveň mít dokonalý přehled o všem, co se ve třídě děje. Práce s dětmi Ivanu baví, podnikají spolu výlety a společný čas tráví hodně aktivně.

Donedávna nosila multifokální brýle, vyhovovaly jí přibližně 4 roky, střídala dvoje, jedny čiré a druhé plně zabarvené proti slunci. Brýle používala při řízení auta, na čtení i při práci s počítačem. Pro běžné denní úkony jsou pro paní Ivanu multifokály nepostradatelné. Bohužel v posledních týdnech cítí, že už to není ono. Brýle jakoby byly slabší, pomáhá si záklonem hlavy a prostor na čtení se jí rapidně zmenšil.

Co se týče koníčků, paní Ivana ráda hraje na kytaru a zpívá. Ani zde se bez brýlí neobejde, potřebuje vidět na noty a předlohu. Také často jezdí na kole.

Své brýle už prakticky nesundává.

O tak zvaných office sklech, které jsou vhodné k práci s počítačem, zatím neslyšela. Díky těmto sklům je možné se dívat na počítač zpříma a tím zvětšit své zorné pole. Paní Ivaně by poskytly hledané pohodlí, přece jen u počítače tráví několik hodin denně.

Řešení od Optiky Anděl

Paní Hájkovou jsme změřili, zjistili její nejlepší dioptrie a navrhli pro ni nové multifokální brýle od firmy Essilor Varilux Physio a k nim Varilux digitime pro práci s počítačem. Využili jsme akci 1+1, kdy můžeme pořídit dvoje multifokální brýle za cenu jedněch.

Protože paní Ivana tráví celý den pod umělým osvětlením, přidali jsme ještě antireflexní  povrchovou úpravu Crizal Prevencia, která má  malé zabarvení a chrání oči před umělým modrým světlem. Zákaznice si tuto  úpravu velmi pochvaluje, protože je trochu světloplachá a při nošení brýlí cítí i v tomto směru úlevu.

Varilux digitime využívá Ivana při práci s počítačem, její zorné pole se příznivě zvětšilo a ona tak může pohodlně připravovat zápisky svým žákům.

 

foto_30Petr Veselý, novinář

„První brýle na čtení jsem potřeboval asi v osmačtyřiceti, o sedm let později zjistili v Optice Anděl, že vidím hůř i na dálku. Pavla Vedralová, majitelka optiky, mi navrhla, jestli si nechci nechat udělat multifokály.

To se mi líbilo, jedněmi brýlemi bych zkorigoval obě vady.

I když už tehdy se mě Pavla ptala, jestli bych si nechtěl udělat brýle typu office. To jsou také multifokály, ale řeší vidění jen asi do 2 metrů a hodí se hlavně pro práci s počítačem. Mě to připadalo jako zbytečný luxus a vyhazování peněz.

Klasické multifokály mi několik let fungovaly výborně, a to i u computeru. Jenže v posledním roce jsem u obrazovky musel zvedat hlavu výš, než je přirozené a příjemné, abych dobře viděl. Zrak se mi totiž dál pomalu zhoršuje. A mě pak z toho záklonu pobolívalo za krkem.

Bylo jasné, že potřebují nové multifokály. Tentokrát jsem se ale rozhodl, že si nechám udělat i brýle office.

Trávím u počítače až nerozumný počet hodin, a tak si tenhle „luxus“ zasloužím. Zjistil jsem, že s nimi člověk vidí na obrazovku opravdu lépe a nebolí ho tolik oči, i když pracuje dlouho. Pokud je náhodou zapomenu doma, zvládnu v zaměstnání psát i s běžnými multifokály, ale je to určitě únavnější a kvůli ne úplně ideálnímu sklonu hlavy víc protestuje i krční páteř.“

A jakou má Petr osobní zkušenost? Shlédněte krátké video >>>

 

Zůstaňte v obraze

Pečujeme o vaše zdraví. Jednou za měsíc vám zašleme praktické tipy.

E-book zdarma: Jak se vyhnout komplikacím při nošení kontaktních čoček?

Několik praktických tipů od specialistky na kontaktní čočky MUDr. Svatavy Háčikové.

Stáhnout zdarma