Menu

Kontaktní čočky

02_pece o deti_d

V naší oční Optice Anděl aplikujeme kontaktní čočky pod dozorem lékařky MUDr. Háčikové.

Ideální věk určený pro aplikaci kontaktních čoček nelze definovat, nošení kontaktních čoček jím totiž není nikterak omezeno.

U většiny dětských očních vad se dají kontaktní čočky velmi dobře použít, je třeba přihlédnout k zralosti dítěte – zda je dítě schopné se o čočky starat, správně je používat apod. O nasazování kontaktních čoček předškolákům a malým školákům se většinou starají rodiče. Šikovné 5leté dítě je schopné si čočku nasadit i vyjmout.

U takto malých dětí volíme nejčastěji čočky jednodenní – odpadá péče o čočky – ty se po použití jednoduše vyhodí.

První nácvik aplikace kontaktních čoček

Na první návštěvu se dostaví rodiče i dítě. Oční lékařka provede vyšetření a zkonzultuje s vámi nejlepší variantu kontaktních čoček.

Vyšetření a nácvik aplikace kontaktních čoček trvá 60–90 min.

Při první návštěvě si odnášíte 1 pár kontaktních čoček a malý roztok. Po týdnu přijdete s dítětem na kontrolu, aby lékařka zjistila, jak kontaktní čočky sedí na očích, a zda jsou pohodlné.

Následná péče

U dětí je nutné sledovat zdravý vývoj zraku. Během roku doporučujeme chodit na kontroly zraku.

Přečtěte si článek Mýty vs. fakta o kontaktních čočkách nebo náš článek Děti a kontaktní čočky – je to vaše rozhodnutí.

Typy kontaktních čoček pro děti 

Doporučujeme tyto dvě varianty:

  • Jednodenní kontaktní čočky – ty se po celodenním nošení vyhodí a ráno se nasadí nový pár.
  • 14denní kontaktní čočky s plánovanou výměnou – to jsou čočky, které můžete opakovaně používat a uschovávat. Nevyhazují se. Na konci každého dne se čočka vyjme, vyčistí a uchová se v pouzdru s roztokem na kontaktní čočky.

Jaké oční vady se dají korigovat

Myopie – krátkozrakost

Pokud je dítě krátkozraké, bude mít potíže vidět objekty v dálce. Jeho zrak je ostrý na blízko. Může je to ovlivnit ve škole, v tělocvičně, při sportu nebo hraní. Koriguje se minusovými dioptriemi např. -1,0.

Hypermetropie – dalekozrakost

Pokud je dítě dalekozraké, vidí objekty ostře na dálku, ale je pro něj obtížné nebo nemožné zaostřit zrak na blízko. V závažných případech je trvalým problémem zaostření na objekty na všechny vzdálenosti. Hyperopie (dalekozrakost)  může omezovat při každodenních činnostech, jako je čtení, psaní a hraní. Koriguje se plusovými dioptriemi např. +4,0.

Astigmatismus

Pokud má dítě astigmatismus, bude mít rozmazané nebo narušené vidění na všechny vzdálenosti, dle rozsahu astigmatismu. Muže být kombinací krátkozrakosti nebo dalekozrakosti. Zápis těchto dioptrií vypadá asi takto: +2,0 -1,0 osa 100.

Fotogalerie

Zůstaňte v obraze

Pečujeme o vaše zdraví. Jednou za měsíc vám zašleme praktické tipy.

E-book zdarma: Jak se vyhnout komplikacím při nošení kontaktních čoček?

Několik praktických tipů od specialistky na kontaktní čočky MUDr. Svatavy Háčikové.

Stáhnout zdarma